Archiv článků ze dne: 20.11.2020

170 let od narození Charlotty Masarykové

Naše škola nese jméno po manželce prvního československého prezidenta od svého vzniku v roce 1933. V roce 1939 muselo být jméno Charlotty Masarykové z názvu školy vzhledem k politickým událostem odstraněno. Na průčelí školy se vrátilo až o 60 let později. V roce 2014 pak byla v naší škole za přítomnosti Charlotty Kotíkové odhalena busta Charlotty Masarykové.

Právě dnes uplynulo 170 let od jejího narození v americkém Brooklynu. Svého budoucího manžela Tomáše Masaryka poznala v Lipsku, kde studovala hudbu. Po svatbě v roce 1878 žili ve Vídni, o tři roky se přestěhovali do Prahy. Charlotta se zde věnovala emancipaci žen.  Byla členkou Amerického klubu dam, působila v ženské sekci Sokola. Svého manžela podporovala a byla i jeho prvním kritikem. V době první světové války zůstala v Praze a byla sledována tajnou policií. Těžce nesla válečné útrapy (včetně smrti syna na válečné frontě). Zemřela 13. května 1923.

“Rodina – to byl hrad. Má žena byla v Praze cizí, z počátku nemluvila česky. Byla to žena velmi nadaná, které děkuju za mnohé… Už od počátku měla rovnováhu, které jsem se já musel teprv hodně těžko dobývat. Byla podivuhodně nadaná – matematika, šachy, hudba, literatura. Při tom velmi náboženská, unitářka. Velký vliv na děti. Byla to nejlepší, čím může být žena muži v rodině.”  (T. G. Masaryk)

Film Poslední slovo Charlotty Garrigue Masarykové můžete zhlédnout on-line na stránkách České televize.

Slavnost odhalení busty Charlotty Masarykové v naší škole si můžete připomenout na stránkách městské části Praha – Velká Chuchle.

Tomáš Hromádka