Charlottina čítárna otevřena

V pondělí 4. 11. v 10:00 byla slavnostně otevřena školní knihovna, které říkáme Charlottina čítárna. Paní ředitelka přivítala zástupce těch nejsečtělejších čtenářů z každé třídy,  poděkovala všem, kteří se na vzniku nové knihovny podíleli a slavnostně přestřihla červenou stužku na dveřích.  Dveře se otevřely a „Jéééé“, „Tady je to hezké.“ „Tady budu chodit.“… A my doufáme že ano.

Každý si našel svoje místečko a o slovo se přihlásily rychlé špunty. Zatímco šampaňské teklo proudem, všichni čtenáři si z tajemné knihy vybrali citát o čem jiném než o knize a postupně je všechny přečetli. Vybíráme několik okřídlených zástupců:

„Doma jsem tam, kde mám knihovnu.“ (E. Rotterdamský)

 „Knihy jsou podobné domovu, do kterého se vracíme i za největší bouřky.“ (B. Bolzano)

„Knihy nemají být nábytkem, který by zdobil dům. Mají být potravou, která živí ducha.“ (F. Petrarca).

„Neexistuje věrnějšího přítele než knihy.“ (E. Hemingway)

„Kniha je jako zahrada, kterou nosíš v kapse.“ (latinské přísloví)

Listopad je měsíc, který je jako stvořený k otevření školní knihovny: obsahuje v sobě totiž slovo list a svými prodlužujícími se večery přímo vybízí k tomu, abychom si našli přívětivé místečko ke čtení, zabalili se do hřejivé deky a začali otáčet list po listu a číst si. A číst je skvělé. Nejen proto, co praví citát Jiřího Žáčka, kterým bylo slavnostní otevření naší nové knihovny ukončeno.

„Chcete zmoudřet? Můj ty světe – otevřete knížku – čtěte!“

P.S. Už odpoledne se spousta knížek otevřela. Děti z 3. třídy se o to postaraly ve Čtenářském klubu.

 Ivana Motýlová