Festival Jeden svět

Podobně jako většina pražských škol se i naše škola zapojila svojí účastí při projekcích filmového festivalu Jeden svět v Praze.Filmového festivalu se účastníme pravidelně od jeho prvního ročníku. V letošním roce zhlédli zajímavé filmy s tematikou lidských práv žáci 4., 7., 8. a 9. ročníku.

Aktuální projekce jsou zaměřeny na  dvě hlavní témata, která pálí Evropu – prostřednictvím dokumentárních filmů i debat představují velmi komplexně problém migrace – od útěku z válečné zóny, přes čekání na azyl až po integraci. Současné dění na Ukrajině festival ukazuje z ukrajinské i ruské strany konfliktu; očima vojáků, obyčejných lidí i pozůstalých.

Např. žáci IX. ročníku měli možnost nahlédnout do problematiky často debatované radikalizace evropských muslimů. Dokument Můj džihád se odehrává v belgické čtvrti, odkud velká část muslimských mladíků odešla bojovat do Sýrie. Místní imám a komunita kolem něj se snaží předcházet tomu, aby se nechávali zlákat ideologií takzvaného Islámského státu. Po filmu následovala debata s českým konvertitou k islámu.

Festival Jeden svět spolupořádá Ministerstvo kultury ČR. Bližší informace najdete na http://www.jedensvet.cz