Jakou školu si vybrat?

To je pravděpodobně nejčastější otázka, kterou si kladou naše děti, když jsou v osmé a deváté třídě. A s nimi i jejich rodiče. A samozřejmě i my, učitelé. Proto vymýšlíme řadu akcí, které s budoucí profesní orientací mohou pomoci.  Jedna z nich byla účast na veletrhu odborných dovedností VetFest. 15. října ji navštívili osmáci a deváťáci a napsali o tom. Každý trochu jinak.

(texty vybrala Ivana Motýlová)

 

VET FEST podle Judity: 

V úterý 15. října jsme se vydali s osmými třídami do Prahy na veletrh odborného vzdělání Vet Fest. Jeli jsme do centra Prahy, konkrétně do Holešovic. Hned u vchodu byly gastronomické školy, které nabízely spoustu dobrých pokrmů. Dále se chodba dělila na dva vchody do velkého a malého sálu. Nejprve jsem se šla podívat do toho velkého sálu. Byla tam všechna možná řemesla od počítačových technik až po ruční zdobení talířů. Bavila jsem se tam s jedním klukem s Ostravy, který mě učil, jak můžu vypočítat pomocí číselného kódu na potravinách zem, odkud výrobek pochází.

Pak mi paní pořadatelka mi oznámila, že je v malém sále za chvilku program a ať se tam jdu podívat. Posadila jsem se se do první řady a zanedlouho taková mladá holčina zahájila velmi originální tanec. Měla jsem z toho nejdřív divný pocit, protože tančila ze začátku skoro bez hudby a její pohyby byly velmi neobvyklé. Ani vlastně nevím jak to popsat. Padala na zem, pořád se klepala nebo chodila kolem nás a koukala se nám do očí a to celé s kamennou tváří. Téměř všichni se smáli, protože to nikdo nechápal, a ona udržela celou dobu vážný výraz. Bylo to obdivuhodné a myslím, že to donutilo hodně lidí se nad tím zamyslet.

Poté se začaly po podiu procházet slečny, které byly z oděvní školy v Příbrami. Ukazovaly nám příklady velice extravagantních kousků, které si navrhly samy.

Nakonec jsem se šla podívat znovu do velkého sálu, v kterém probíhalo flambování palačinek. Bylo to zajímavé, ale asi bych si netroufla to zkoušet před tolika lidmi. Přeci jenom je to práce s ohněm, takže obrovská zodpovědnost. Kluk, který palačinky připravoval, nám dal potom ochutnat a musím říct, že chutnaly úplně jinak než normální palačinky.

Poté co jsme se sešli se třídou, nám paní učitelka oznámila, že se pojedeme podívat na výstavu Sametové revoluce v Chotkových sadech. Cestou jsme viděli zajímavou fontánu, u které jsme se následně vyfotili. Samotná výstava byla docela pěkně udělaná. Líbilo se mi to místo – je podzim a všude bylo barevné napadané listí.

Celý výlet bych zhodnotila jako povedený. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, ochutnala nové chutě a poznala nové lidi. Jestli se to bude pořádat i příští rok, doporučuji se tam jet podívat, stojí to za to.

                                                                                                                                                       Judita Barešová

 

VET fest podle Terezy:

 

V úterý 15. října jsme se s naší 9. třídou vydali na výlet do Prahy. Jeli jsme společně s 8.A. Dojeli jsme do Vnitrobloku v Holešovicích, kde se konal veletrh řemesel.

Byly tam dva sály, kde byla různá představení. Ať už módní přehlídka, tak taneční představení a možnost ochutnání jídla. Když jsme tam přišli, tak nám paní učitelka dala čas srazu a měli jsme rozchod. Nejdříve jsme se tam procházeli a prohlíželi si, co tam všechno je. Zjistili jsme, že tam je taková obrazovka, která vám ukáže, jaká část vašeho těla je teplá, jaká studená a celkově teplotu vašeho těla.

Po prohlédnutí velkého sálu jsme si šli sednout do malého sálu, kde jsme zhlédli dvě taneční představení, módní přehlídku a vyplnili jsme papír s otázkami, a pokud jsme to měli dobře, mohli jsme si vybrat nějaké ceny. Vybrali jsme si trička, nafukovací polštářky, propisky a jakési bonbóny, které když se namočí, tak se změní do mokrých ubrousků.

Po tom co zde skončil program, jsme se přesunuli do velkého sálu, kde se konalo flambování palačinek. Je to takové dozdobení palačinek a lehké dochucení. Dva studenti to zde vařili přímo před námi. Mohli jsme to i ochutnat, skoro všem nám to chutnalo.

Po skončení programu jsme se sešli před budovou a vydali se ještě na prohlídku výstavy do Chotkových sadů.

                                                                                                                                                         Tereza Pinkasová

 

 

VETfest ve Vnitrobloku podle Lucky:

 

V úterý 15. října 2019 jsme se společně s osmou třídou jeli podívat na veletrh řemesel do centra Prahy – do Vnitrobloku v Holešovicích.

Sjely se tam školy s profesním zaměřením z celé České republiky. Myslím, že pokud by chtěl někdo studovat mimo Prahu, určitě by si tam nějakou školu vybral. Bylo tam na výběr z více druhů gastronomických, elektrotechnických, tanečních nebo i modelingových škol.

V budově se nacházely dva sály. Jeden menší a druhý větší. V menším z nich se konala různá představení. Přes modeling až po procítěné tancování. Ve větším sále se naopak nacházelo více stánků. Později tam probíhalo i flambování palačinek. Mimo jiné jsme si pochutnali i u stánků gastronomických škol, kde nabízeli malé občerstvení a ochutnávku jejich výrobků.

Výstava se mi líbila, protože se letos musím rozhodnout, kam půjdu studovat po základní škole. Sice mě žádná škola nezaujala, protože nechci studovat mimo Prahu, ale jako odreagování a inspirace, co by mě v budoucnu bavilo, výstava neposloužila špatně.

                                                                                                                                                        Lucie Pospíchalová

 

VetFest podle Naty: 

V úterý 15. 10. 2019 šla 9. a 8.A na Vet fest v Holešovicích ve vnitrobloku. Bylo to něco podobného jako Schola pragensis, ale byly tam hlavně mimopražské školy. Byla tam např. hasičská škola, gastronomická, chemická, zdravotnická, umělecká a spousta dalších.

Škola s chemickým oborem tam ukazovala různé pokusy, jedním z nich byl třeba velmi hlasitý výbuch, kterého se hodně lidí leklo. Škola s oborem finanční gramotnosti tam promítala různé otázky a tomu, kdo je zodpověděl jako první a správně, hodili sušenku. Také jsme mohli u gastronomické školy ochutnat různé dobroty, jako např. koláčky, chlebíčky a tak dále. U zdravotnické školy jsme si mohli vyzkoušet například resuscitaci, změřit si cukr v těle nebo si nechat spočítat množství kyslíku v těle. Také jsme mohli vidět pár tanečních kreací, které třeba na mě působily trochu zvláštně. Také tam byla i škola oděvní, která tam mela i menší módní přehlídku – některé modely na mě působily hodně extravagantně a nedokážu si představit, že by si je někdo vzal na nějakou společenskou akci, ale bylo to určitě zajímavé.

Celkově to tam měli moc hezky vymyšlené, a i když jsme tam byli docela dlouho, pořád tam bylo co k vidění.

 

                                                                                                                                                            Natálie Kotásková