Karanténa a ošetřovné: Informace pro rodiče

V souvislosti s rozhodnutím vlády o uzavření základních, středních i vysokých škol informuje ČSSZ o nároku na ošetřovné, které mohou rodiče dětí čerpat, pokud v důsledku tohoto rozhodnutí zůstanou doma.

Formulář si můžete stáhnout zde.

Další informace najdete zde.

Prosíme rodiče, kteří mají zájem o potvrzení formuláře, aby si formulář pro urychlení sami vytiskli a předvyplnili.

Platí stále, že je kancelář školy otevřena v pracovní dny od 8 do 12 hod., formulář můžete poslat i předvyplněný elektronicky na , potvrdíme a zašleme zpět.

Nově bude ošetřovné platit po celou dobu mimořádného opatření, tedy po celou dobu uzavření škol a školek, a to i zpětně. Zvyšuje se věková hranice dítěte z 10 let na 13 let. Ti, kdo si již o ošetřovné požádali, nemusí vyplňovat novou žádost, čerpání dávky by se mělo automaticky prodloužit a ošetřovné se bude vyplácet i zpětně.
Ač podnikatelé v současnosti nemají nárok čerpat ošetřovné, nově a mimořádně jej budou moci čerpat i OSVČ ve formě dávky z gesce Ministerstva průmyslu a obchodu. Žádosti bude vyřizovat místně příslušný živnostenský úřad. Výše mimořádného ošetřovného pro OSVČ je 424 Kč za den a mohou je čerpat na děti do věku 13 let. Podmínkou je, že manžel či manželka nečerpá ošetřovné v rámci zaměstnaneckého poměru.