Ze školy

Školní soutěž v atletice

Žáci I. stupně úspěšně reprezentovali naši školu na školní soutěži v atletice.  Družstvo  pátých tříd se umístilo na 2. místě,  soutěžilo se ve skoku, hodu míčkem a  v běhu na 50 m.

Soutěž se započítávala do  poháru pražských škol I.stupně, kde se naše škola umístila v konečném pořadí  na 7. místě z 20 zúčastněných.

Matouš Pavlík

Úspěch žáků VIII. B v soutěži Za tajemstvím Pražského hradu

V pátek 8. června se žáci VIII. B Eva Bartošová, Anička Štiková, Eliška Štiková a Martin Císařovský společně účastnili městského kola soutěže Za tajemstvím Pražského hradu, které se konalo v Jízdárně Pražského hradu. Zdárně prošli nástrahami školního kola (kterého se účastnili žáci VI. A, VI. B a VIII. B) – řada otázek byla poměrně těžkých a účastníky nutila hledat v encyklopediích nebo navštívit přímo areál Pražského hradu a v celopražské konkurenci zodpověděli správně všechny odpovědi. Obdrželi diplomy, věcné ceny a současně měli možnost si prohlédnout mimořádnou výstavu Labyrintem českých zemí. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy!

Tomáš Hromádka

P.S. Příští rok se soutěže naše škola opět účastní, šanci uspět budou mít opět všichni žáci druhého stupně.

Třeťáci – Okno do Afriky

Ve dvou dnech třeťáci nahlédli do tajů Afriky. V rámci výtvarné dílny jsme se dozvěděli o tradicích potisku látek ADINKRA a sami si i tisk prakticky vyzkoušeli. V hudebně taneční dílně nás paní Emanuella z Kamerunu naučila africký tanec. V lekcích africké kuchyně paní Modieska nabídla ochutnávku. Víte jak chutná OKRA, CASSAVA, nebo PLANTAIN – což je zelený banán? Nahlédněte …

(Pokračování textu…)

Den dětí v mateřské škole

V pátek 1. června slavily svůj svátek všechny děti. Naši šesťáci připravili (stejně jako každý rok) program pro děti z Mateřské školy ve Velké Chuchli. Třídy 6. A a 6. B vyrazily se svými třídními učitelkami do školky, aby strávily dopoledne plné her a soutěží.

6. A si připravila své disciplíny na spodním hřišti, kde se věnovala starším dětem. 6. B se postarala o ty nejmenší na horním hřišti v areálu školky. Protože bylo velké horko, v soutěžích nechyběla voda. Děti si mohly vyzkoušet stříkání z hasičské pumpy, strefovaly se vodními pistolemi do terče či házely vodní bomby na živý terč (Lukáš ze 6. A).

Na výtvarných stanovištích se kreslilo na obličej, na papír nebo vodou do písku. Fotbalisté zase ocenili stanoviště, kde si mohli střelit penaltu na bránu. Na atletickém stanovišti si děti mohly zkusit hod pěnovým oštěpem, skok do dálky i do výšky.

U lišky Bystroušky si děti potrénovaly hlavičky s pohybovým pexesem. Při hře „Co chybí?“ jsme zjistili, že předškoláci se skvěle orientují ve školních pomůckách. Dětem udělaly radost i takové disciplíny, jako je přetahování lanem či skákání v pytlích.

Na závěr nechybělo ani moře nafouknutých balónku. Společný čas jsme si báječně užili.

Pak už přišlo loučení ……..

Třídy 6. A a 6. B (Pokračování textu…)

6. A v Hluboké nad Vltavou

V týdnu od 7. – 11. května strávila 6. A svou školu v přírodě v malebném prostředí Hluboké nad Vltavou. Cesta autobusem do Českých Budějovic se společností REGIOJET byla rychlá a příjemná. Odtud jsme se za slabou půlhodinku přesunuli do Hluboké nad Vltavou.

Byli jsme ubytováni ve sportovním areálu v podzámčí. První den jsme si prohlédli celé městečko, abychom věděli, kde se budeme v následujících dnech pohybovat. Protože areál nabízel opravdu skvělé vyžití, trávili jsme venku čas až do tmy – hráli jsme fotbal, basketbal, stolní tenis, cvičili na workoutovém hřišti, dobývali dřevěný hrad, který byl uprostřed areálu. Asi nejvíc jsme si ale zamilovali obří skákací bublinu, na které se naše parkurová třída opravdu vyřádila.

První večer za námi přijel taťka našeho spolužáka, pan Macháček. V jurtě nám promítl svou prezentaci a film, který natočil při závodě, kdy ujel na kole 4 400 Km z Kanady do Mexika. Vyprávěl nám o svých zážitcích a nám se chvílemi tajil dech.

V úterý jsme se vydali do hlubocké zámecké kuchyně. Byli jsme překvapeni, jak skvěle byl chod kuchyně zajištěn a jak byla vybavena. Odpoledne jsme navštívili Pivovar Hluboká, kde jsme se seznámili s postupem vaření piva. Ochutnali jsme jednotlivé ingredience, ze kterých se pivo vaří, a zájemci (s písemným souhlasem rodičů) i výsledek celého procesu – jedenáctistupňové pivo Melichar.

Ve středu dopoledne byl na programu orientační běh dvojic v areálu zámeckého parku. S mapou jsme si poradili lehce, nikdo se neztratil. Odpoledne jsme navštívili Zoo Hluboká s programem o hmyzu. Nebylo to jen o povídání, ale také o plnění úkolů. Strčit ruku pro papírek s indicií do sklenice s červy, larvami nebo s cvrčky nebylo tak jednoduché. Zpátky jsme jeli vyhlídkovým vláčkem, abychom si pošetřili síly na večerní bowling.

Ve čtvrtek jsme vyjeli lodí po Vltavě do Českých Budějovic. Prohlédli jsme si historické centrum, vylezli na Černou věž a zbyl i čas na nakupování. Po návratu jsme na zahradě rodičů naší paní učitelky opékali buřty, soutěžili v lukostřelbě a ti nejotužilejší se vykoupali v bazénu. Cestou zpět jsme měli v plánu piknik u nasvíceného hlubockého zámku. Paní učitelka říkala: „To musíte vidět.“ Počasí nám náš plán trochu zhatilo. Přívalový déšť zkrátil náš piknik na minimum. Když jsme bosi a promočeni na kost probíhali kolem nasvíceného zámku, byla to docela legrace.  Ale viděli jsme to!!!

Páteční dopoledne jsme strávili v areálu. Rozhodli jsme se zdolat překážky v lanovém parku, někdo se rozhodl pro minigolf. Naposledy jsme si ještě zaskákali na bublině a po obědě jsme se vydali na cestu zpět do Budějovic a dále do Prahy.

Naši školu v přírodě jsme si báječně užili a se zážitky, na které budeme vzpomínat, jsme se unaveni vrátili domů.

Už se těšíme na příští rok.

Třída 6. A + Patricie, Hedvika a Hanka

Na zahradě u rodičů

Zámecká zahrada

Prohlídka zámku

Pivovar Hluboká

Bublina

Cesta do zoo

Pohled od zoo na Hlubokou

To jsme my

Přístaviště České Budějovice – naše loď

Lannova třída – České Budějovice

Lanový park

Škola v přírodě se 6. B

Dolní Rejdice jsou jako Robinsonův ostrov uprostřed lesů a luk na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Kluci a děvčata ze 6. B si zkusili jaké to je, když nablízku není žádný dopravní prostředek, který by jim usnadnil pohyb z místa na místo.

Začali jsme krajem putovat pěšky a z Dolních Rejdic jsou snad všechny cesty do kopce.  Kdo by neznal Járu Cimrmana. Je hodně míst v kraji, kde na něj lidé vzpomínají. Dokonce otevřeli v Příchovicích Muzeum Járy Cimrmana. Šesťáky by asi zaujaly méně zaprášené postavy a extrémnější aktivity. Co se dalo dělat, když jsme byli na ostrově.

6. B je prima partička. I bez připojení k internetu přežije.  Hráli s nadšením fotbal, stolní tenis. Naskákali do tůňky napájené horským potokem. Brrrr, ještě teď z nich mám husí kůži.

Marcela Zavřelová, třídní učitelka