Ze školy

Sedmáci v mediálním domě Economia

Už před prázdninami jsme na laskavé pozvání Filipovy maminky navštívili se 7. B mediální dům Economia. V hodinách češtiny jsme si pak vyzkoušeli trochu pravé novinařiny – jak se píše taková reportáž nebo zpráva – zkusili jsme si práci s diktafonem, záznam nápadů, rozvíjení vět, které vytvořili “kolegové” přede mnou, vyhledání důležitých informací, které nám nezůstaly v paměti, přepis původního záznamu do psané podoby a konečně skupinovou práci na redakčních úpravách textu. Původně měl být zveřejněna nejpovedenější reportáž či zpráva, ale protože byly vynikající všechny (děti na nich dokonce pracovaly celý den i o přestávkách!) a každá byla podaná z jiného úhlu, nabízíme vám úryvky z každé práce.

Kateřina Nedomová

(Pokračování textu…)

Sedmáci a osmáci viděli také čerstvé žirafí mládě

Den předávání pololetního vysvědčení strávili žáci VII. B a VIII. třídy v pražské zoologické zahradě. V rámci permanentky, kterou pro školu každoročně pořizuje Spolek rodičů, využili možnost návštěvy celého areálu za ideálního počasí. Většinu zvířat přitom mohli sledovat za skvělých podmínek vzhledem k nízké návštěvnosti ZOO v tomto období.

Velkému zájmu dětí se těšilo mláďátko Žirafy severní núbijské, které se narodilo 25. ledna 2019. Jde o 83. mládě tohoto druhu narozené v ZOO Praha. Matkou žirafí holčičky je Faraa původem ze Švýcarska a otcem Johan narozený v Nizozemsku.

Tomáš Hromádka

Samička žirafy severní núbijské s matkou Farou

Zájezd do Polska

Připomínáme rodičům přihlášených žáků na zájezd do Polska (Krakov, Velička, Osvětim), že termín platby za zájezd je stanoven do 30. ledna 2019. Peníze lze předat p. učitelce Kočišové a p. uč. Hromádkovi. Pokud jste již tak neučinili, prosíme i o vyplnění oficiální přihlášky na zájezd.

Bruslení v Černošicích

Leden je měsíc ledový a mrazivý, a když zamrzne i zimní stadion v Černošicích, chuchelská škola pustí školu k ledu a vyrazí bruslit. Ve čtvrtek  24. ledna bruslil téměř celý 2. stupeň. A protože chuchelské děti se učí bruslit už od první třídy, výsledky jsou patrné na první pohled.

IX. B vyrazila v pátek po stopách Jana Palacha

Před 50 lety se Jan Palach rozhodl probudit svým činem českou společnost z letargie. Stalo se to 16. ledna 1969 u kašny pod Národním muzeem. O tři dny později Palach zemřel a 25. ledna se uskutečnil jeho pohřeb. IX.B se pokusila právě 25. ledna 2019 na místech spojených s těmito událostmi pochopit Palachův čin i poselství.

Klub mladého diváka v D21

Lednové představení pro Klub mladého diváka nás zavedlo na Královské Vinohrady do malého divadýlka, které vzniklo teprve nedávno, které je skryto v nitru činžovního domu v Záhřebské ulici a které se podle čísla popisného jmenuje D21. I nás, členů KMD, bylo jedenadvacet. Na dohled od Vinohradského divadla, kde Karel Čapek působil ve 30. letech 20. století jako dramaturg, jsme na jevišti D21 viděli Čapkovu Válku s mloky. A napadá nás spousta otázek. Jedna z nich zní: Je opravdu dobře, „že nemáme mořských břehů“? A napadá nás i spousta odpovědí. Jedna z nich zní: Je dobře, když děti chodí do divadla.

Ivana Motýlová (Pokračování textu…)